top of page

Galata Kulesi hakkında mutlaka bilmeniz gerekenler


Galata Kulesi estetik değerinin yanı sıra İstanbul'un muhteşem manzarasını görmeye gelen turistler için de bir buluşma noktası. Tarih boyunca birçok kere dönüşüme uğramış, birçok kez restorasyon geçirmiş Galata Kulesi, inşasından yüzyıllar sonra dahi heybetiyle ve İstanbul’u selamlayan duruşuyla kendine hayran bırakıyor.


Yapım amacı, hikayesi ve efsaneleriyle herkese tarihi ve mimariyi sevdirmiş Galata Kulesi, şimdilerde yenilenen yüzüyle İstanbul’u keşfetmek isteyenlere kapısını aralıyor . Eğer İstanbul’u ilk kez ya da her gün yeniden keşfetmek istiyorsanız Galata Kulesi olmadan olmaz diyor ve Galata Kulesi gezi rehberimize başlıyoruz.


Galata Kulesi’nin her katında hem kuleye hem de İstanbul’a dair önemli tarihi bilgiler, eserler ve belgeler yer alıyor. Ayrıca animasyon, simülasyon ve oyun gibi interaktif deneyimlere de ev sahipliği yapıyor. Galata Kulesi’nin en üst kısmında yer alan restoran ise artık kulede yer almıyor. Galata Kulesi’ni gezmek için yukarıdan aşağıya doğru bir rota izleyeceğinizi belirterek katlarda gezintiye başlayalım.


Sekizinci kat: Galata Kulesi’nin en görkemli yeri İstanbul’u 360 derece görebildiğiniz teras kısmıdır. 6. Kata kadar asansörle çıktıktan sonra merdivenleri kullanarak teras kısmına ulaşabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında terasın çok kalabalık olduğunu söyleyelim.


Yedinci kat: Galata Kulesi’nin mima


ri projesini, eski çizimlerini görebilmek için yedinci katı ziyaret edebilirsiniz. Bu katta 1/2500 ölçekli ve elektronik sistemlerle desteklenmiş bir İstanbul maketi yer alıyor.


Altıncı kat: Altıncı katta MS 9. yüzyıla ait, kıyı taşımacılığı yapan küçük bir yelkenli yük teknesinin maketi yer alıyor. Bu katta ayrıca çocuklar için bulmaca oyunu yer alıyor.


Beşinci kat: Neolitik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait eserlerin sergilendiği bu katta tarihe ilgi duyanlar güzel vakit geçirebilir.


Dördüncü kat: Galata Kulesi’nin 4. katı müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Osmanlı Devleti’ne ait başarılar, haliç zinciri bu katta sergileniyor. Ayrıca bu katta tünel merdivenlerle aşağıya ineceğinizi de belirtelim.


Üçüncü kat: 3. kat geçici sergi salonu


olarak kullanılıyor. Bu katta çok zaman geçirmeden ikinci kata inebilirsiniz.


İkinci kat: Hezârfen Ahmed Çelebi’nin Galata Kulesi’nden Üsküdar’a uçuşunun animasyonu bu katta yer alıyor.


Birinci kat: Galata Kulesi’nin 1. katı müze mağazası. Burada Galata Kulesi ve İstanbul’la ilgili hediyelik eşyaların satışı yapılıyor.PEKİ GALATA KULESİ'NİN EFSANEVİ HİKAYESİNİ BİLİYOR MUSUNUZ?1. Galata Kulesi’nin evlilik hikayesi


Hikaye odur ki, Galata Kulesi’ne kiminle ilk kez çıkarsan onunla evlenirmişsin. Bu hikaye ne kadar gerçek bilinmez ama dilden dile aktarılmış hikayeler arasında en bilineni olduğu bir gerçek. Daha önce Galata Kulesi’ne çıkmış olan kişilerle konuştuğunuzda bu hikâyenin ne kadar yüksek oranda etkili olduğuna çok şaşıracaksınız. Ve eğer evlilik planınız varsa, bu hikayeyi gerçek kılmak için siz de deneyebilirsiniz.2. Hezarfen Çelebi’nin Üsküdar’a uçuşuTarihte uçak ilk insan olduğu söylenen Türk bilgini Hezarfen Çelebi, 1623-1640 yılları arasında hükümdarlık süren Sultan 4. Murad zamanında uçma planını gerçekleştirdiği ve bilgeliğinden ötürü halk arasında Hezarfen olarak anıldığı biliniyor. Sürekli olarak deneylerle uğraşıp birçok alanda araştırmalar yapan Ahmed Çelebi, İsmail Cevheri isimli bir başka Türk bilginini örnek alarak günümüzdeki hava taşıtlarının ilkel modelini gerçekleştirdi. Kanatlı hayvanları inceleyerek tarihi uçuşundan önce hazırladığı tahtadan kanatlarının gücünü ve sağlamlığını ölçmek için Okmeydanı'nda araştırmalar ve deneyler yaptı. Bir sabah İstanbul halkının gözleri önünde Galata Kulesi'nden kendisini aşağı atmış, kanatları sayesinde boğazı aşmış ve Üsküdar'a inmiş. Bu uçuş Avrupa'da önemli bir yer edindi ve İngiltere'de bu uçuşu anlatan eserler yazıldı. Sinan Paşa Köşkü’nden bu uçuşu seyreden Sultan Dördüncü Murad, Hezârfen Ahmed Çelebi ile yakın ilişkiler kurdu. Ancak son derece bilgili ve becerikli bu adamın çalışmalarından kuşkulanarak onu Cezayir'e sürgüne gönderdi ve Ahmed Çelebi sürgün edildiği Cezayir’de vefat etti. Hezârfen Ahmed Çelebi'ye ait tek tarihi resmi kayıt ünlü Osmanlı tarihçisi ve seyyahı Evliya Çelebi'nin Seyahatnâme isimli eserinde geçiyor. Galata Kulesi hikayesi ile olduğu kadar efsanesi ile de ün salmış bir
yapı. Galata Kulesi efsanesi nedir merak ediyorsanız biraz da onlardan bahsedelim.


3. Kız Kulesi ile Galata Kulesi aşkı


Galata Kulesi’nin farklı ve romantik bir efsanesi var. Efsaneye göre Kız Kulesi ile Galata Kulesi birbirine aşıktır ama araları


nda bulunan İstanbul Boğazı sevgililerin kavuşmasına büyük bir engeldir. Galata Kulesi aşkını yıllarca mektuplara yazar, Kız Kulesi'ne olan özlemini kelimelere döker ama bu kelimeler bile aralarındaki sevginin yanında kifayetsiz kalır. Hezarfen Ahmet Çelebi de uçma hayalini gerçekleştirme esnasında Galata Kulesi Hezarfen’in kulağına Kız Kulesi'ne olan aşkını fısıldar ve yazdığı mektupları ona verir. İstanbul'un eşsiz rüzgarını arkasına alan Hezarfen, uçuş sonrasında mektupları Kız Kulesi'ne ulaştırır. Aşkının karşılıksız olmadığını anlayan Kız Kulesi mutluluktan havaya uçar.


Galata Kulesi giriş ücreti ne kadar?Galata Kulesi müze statüsünde olduğu için girişler ücretli yapılıyor. 2023 yılı için Galata Kulesi giriş ücreti 650 TL ancak Müze Kart sahiplerine, 18 yaş altı öğrencilere ve öğretmenlere Galata Kulesi’ne giriş ücretsiz. Galata Kulesi’ne giriş yapmak için Müze Kart’a sahip olmak en iyi seçenek olabilir. Müze Kart’a sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kartı çıkardıktan 1 yıl sonrasına kadar Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerlerine ekstra ücret ödemeden giriş yapabiliyorlar

28 görüntüleme0 yorum
bottom of page