top of page

Zehirli çiçekle beslenen “kamuflaj ustası” için uyarı: “Tırtılına dokunmayın”

Hatay’da bir askeri personelin kamuflajına konup, görüntülenen mekik kelebeğine ilişkin Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar’dan uyarı geldi. Mekik kelebeğinin, insan için toksik ve zehirli olan zakkum bitkisinin yapraklarıyla beslendiğini söyleyen Satar, “Bazılarının tırtıl hallerinde tüyleri var, zehirli olabilir. Vatandaşların onlara dokunmamaları, ellerine almamaları iyi olur.” dedi.


Askeri personel, “kamuflaj ustası” olarak da bilinen kelebeğin adını bilmediği için görüntüleri, Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar’a gönderdi.


Görüntüleri inceleyen Prof. Dr. Satar, yalnızca geceleri uçabilen ve “dünyanın en hızlı kanat çırpan kelebeği” olarak bilinen mekik kelebeğinin havada asılı duran bir tür olduğunu söyledi.


Mekik kelebeklerinin gündüzleri dinlendiğini, geceleri uçtuğunu söyleyen Satar, “Normalde erginlerinin kimseye bir zararı yoktur. İnsan için toksik ve zehirli olan zakkum bitkisinin yapraklarıyla besleniyorlar ve bunu tolere ediyorlar. Tabii zehri nasıl tolere ettikleri konusu bilimsel olarak araştırılıyor. Enteresan canlılar. Bazılarının tırtıl hallerinde tüyleri var; zehirli olabilir. Vatandaşların onlara dokunmamaları, ellerine almamaları iyi olur. Kendileri zehri tolere edebildiği için, dokunmamak daha doğru.” uyarısında bulundu.

12 görüntüleme0 yorum
bottom of page